|
Bendros pastabos apie sintaksę8 paskaitaSakinio dalys ir jų raiškaŠiuolaikinėje kalbotyroje ir lietuvių, ir skandinavų, įprastai skiriamos tokios sakinio dalys: · veiksnys (norv. subjekt), · tarinys (norv. verbal), · tiesioginis papildinys (norv. direkte objekt), · netiesioginis papildinys (norv. indirekte objekt), · predikatyvas (norv. predikativ), · veiksnio predikatyvas, arba vardinė tarinio dalis (norv. subjektspredikativ), · papildinio predikatyvas, arba tarininis pažyminys (nors. objektspredikativ), · aplinkybės (norv. adverbial). Plg. Morkūnas, Ambrazas 1999: 546f., Babickienė, Venckutė 2013: 177f., Pakerys 2014: 28ff., Lie 2003 (2010): 16, Haugen 1998: 210ff. Senojoje norvegų-islandų kalboje sakinys visada turi tarinį, kitaip sakant, jeigu nėra tarinio, tai nėra ir sakinio. Dažniausiai sakinys turi ir veiksnį (nors gali pasitaikyti ir sakinių be veiksnio), o taip pat gali turėti predikatyvą, tiesioginį ir netiesioginį papildinį bei aplinkybių. Dabar aptarsime, kaip senojoje norvegų-islandų kalboje reiškiamos skirtingos sakinio dalys. VeiksnysVeiksnys dažniausiai reiškiamas: · daiktavardinėmis frazėmis
Atkreipkite dėmesį, kad senoji norvegų-islandų kalba neturi nežymimojo artikelio, kaip kad dabartinių skandinavų kalbų en, et. Daiktavardinę frazę gali sudaryti būdvardis + daiktavardis, bet jeigu vartojama nežymimoji būdvardžio ir daiktavardžio forma, tai prieš būdvardį vėlgi nėra jokio artikelio, pavyzdžiui:
Jeigu prieš frazę langr hafsbotn įdėtume žodį einn, tai čia būtų ne artikelis, o skaitvardis, ir į lietuvių kalbą verstume viena ilga įlanka. Jeigu vartojamas silpnosios formos būdvardis, tai dažnai prieš jį pasakomas ir žymimasis artikelis, bet atkreipkite dėmesį, kad daktavardis tokiose frazėse gali būti vartomas be priesaginio artikelio (t. y., vartojama nežymimoji daiktavardžio forma), pavyzdžiui:
Tokiose frazėse pats daiktavardis gali būti ir praleidžiamas, t. y. pasakomas tik būdvardis su artikeliu:
· įvardinėmis frazėmis
Atkreipkite ypatingą dėmesį į tokias įvardines frazes, kurias sudaro įvardis þeir arba þau + daiktavardis ar daiktavardinė frazė (dažnai, bet ne visada, tai būna asmenvardis):
· konstrukcijomis su veiksmažodžių bendratimis
· šalutiniais sakiniais Šalutiniais sakiniais veiksnys reiškiamas ne itin dažnai; kur kas labiau įprastas atvejis, kad veiksniu eina įvardinė frazė su priklausomuoju dėmeniu šalutiniu sakiniu (plg. Faarlund 2004: 224). Dažnai sutinkamos tokios konstrukcijos: þat at , þat er , svá at
Sakiniai be veiksnio Senojoje norvegųislandų kalboje pasitaiko ir veiksnio neturinčių sakinių, pavyzdžiui:
TarinysTariniu eina veiksmažodinė frazė. Pačias paprasčiausias veiksmažodines frazes sudaro asmenuojamoji veiksmažodžio forma, pavartota esamuoju ar būtuoju laiku, pavyzdžiui:
Senajai norvegų-islandų kalbai gana būdingas esamojo ir būtojo laiko formų vartojimas pramaišiui. Pasakojant apie vieną ir tą pačią situaciją, netgi viename ir tame pačiame sakinyje neretai vartojamos skirtingos veiksmažodžių laikų formos.
Tariniu taip pat gali eiti veiksmažodinė frazė, kurią sudaro asmenuojamoji pagalbinio veiksmažodžio forma ir pagrindinio veiksmažodžio bendratis ar dalyvis.
Veiksnio predikatyvas (vardinė tarinio dalis)Kiek kitokias veiksmažodines frazes sudaro asmenuojamoji pagalbinio veiksmažodžio (dažniausiai vera arba verða) forma, vadinama jungtimi (lot. copula), ir būdvardinė ar daiktavardinė frazė, tai, kad tradicinėse, mokyklinėse lietuvių kalbos gramatikose vadinama vardine tarinio dalimi. Skandinavų kalbotyroje įprastas terminas predikatyvas (norv. predikativ), ir skiriami du atvejai veiksnio predikatyvas (norv. subjektspredikativ) atitinka tai, ką lietuviškoje tradicijoje vadiname vardine tarinio dalimi, o papildinio predikatyvas (norv. objektspredikativ) tarininį pažyminį; pastarąjį aptarsime kiek vėliau, o dabar dėmesį sutelkime būtent į veiksnio predikatyvą. Jis dažniausiai reiškiamas būdvardinėmis frazėmis ir atkreipkite dėmesį, kad pagrindinis tokios frazės dėmuo (dalyvis ar būdvardis) derinamas su veiksniu gimine ir skaičiumi.
Veiksnio predikatyvu gali eiti ir daiktavardis ar daiktavardinė frazė. Atkreipkite dėmesį, kad tarinio vardine dalimi einančio daiktavardžio giminė su veiksnio gimine dažniausiai sutampa, bet iš principo gali ir nesutapti.
Rečiau veiksnio predikatyvu eina kitokios frazės, pvz. prielinksninės:
Tiesioginis papildinysTiesioginiu papildiniu paprastai eina: · daiktavardinės arba įvardinės frazės galininko linksnyje
· daiktavardinės ar įvardinės frazės kilmininko linksnyje
· daiktavardinės ar įvardinės frazės naudininko linksnyje
· konstrukcijos su bendratimi
· konstrukcija accusativus cum infinitivo
· šalutiniai sakiniai
Netiesioginis papildinysNetiesioginiu papildiniu eina daiktavardinės arba įvardinės frazės naudininko linksnyje, pavyzdžiui:
Papildinio predikatyvas (tarininis pažyminys)Papildinio predikatyvas reiškiamas tokiomis pat raiškos priemonėmis kaip ir veiksnio predikatyvas, bet gimine, skaičiumi ir linksniu derinamas prie papildinio.
[ ] þér munuð kalla mik (vns., gal.) lítinn mann fyrir mér (vyr. g., vns. gal.) [ ] [ ] gerði Sveinn konungr, frændi yðarr, hvárn-tveggja þeira jarl sinn. AplinkybėsAplinkybės dažnai reiškiamos prieveiksmiais, prielinksninėmis frazėmis, daiktavardinėmis frazėmis bei šalutiniais sakiniais. · Laiko aplinkybės
· Vietos aplinkybės
· Būdo aplinkybės
Žodžių tvarkaKartais sutinkamas pasakymas, kad senoji norvegų-islandų kalba pasižyminti laisva žodžių tvarka. Iš tiesų, palyginus su dabartinėmis skandinavų kalbomis, senojoje norvegų-islandų kalboje žodžiai ir frazės sakinyje gali būti išsidėstę kur kas įvairiau. Vis dėlto tai nereiškia, kad šioje kalboje apskritai nėra jokių dėsnių, lemiančių žodžių ir frazių tvarką sakinyje (žr. Bandle, Braunmüller et al. 2002: 946). Pati svarbiausia sakinio dalis, be kurios sakinys neįmanomas, tarinys, tad aptardami visas kitas sakinio dalis žiūrėsime, kokia jų pozicija sakinyje tarinio atžvilgiu (t. y., ar jos eina prieš tarinį, ar po jo). Dabar aptarsime žodžių tvarką tiesioginiuose ir klausiamuosiuose sakiniuose. Skirtumo tarp pagrindinių ir šalutinių sakinių nedarysime, nes priešingai nei dabartinėse skandinavų kalbose ir pagrindiniuose, ir šalutiniuose senosios norvegų-islandų kalbos sakiniuose veikia tokie patys sintaksės dėsniai. Žodžių tvarka tiesioginiuose sakiniuoseIš skandinavų kalbotyros studijų jums jau pažįstama Diderichseno sakinio schema (Diderichsen 1946). Ją galima pritaikyti ne tik dabartinių skandinavų kalbų sakinių analizei. Beje, idėjų apie sakinio schemą ištakas galima įžiūrėti ir ankstesniuose Paulo Diderichseno darbuose, skirtuose ne dabartinės, o senosios danų kalbos sintaksės tyrinėjimams (Diderichsen 1941: 35, Henriksen 1986: 225). Hanssenas ir kt. pateikia tokį modifikuotą Diderichseno schemos variantą, pritaikytą senosios islandų kalbos sakinių analizei.
8.1 schema. Modifikuota Diderichseno sakinio schema (pagal Hanssen et al. 1975: 115, išn.; plg. t. p. Haugan 2000: 31f.) Sakinio pradžios laukasPirmoji sakinio pozicija vadinama pradžios lauku (norv. forfelt). Joje dažnai būna pasakomas veiksnys, tačiau čia gali atsidurti ir ne veiksnys, o kitos sakinio dalys papildiniai, aplinkybės. Vienintelė sakinio dalis, kuri negali būti pasakyta šioje pozicijoje tarinys (asmenuojamoji veiksmažodžio forma). Veiksnys sakinio pradžios lauke
Tiesioginis papildinys sakinio pradžios lauke
Netiesioginis papildinys sakinio pradžios lauke
Aplinkybės sakinio pradžios lauke
Predikatyvas sakinio pradžios lauke
Užduotis · Nustatykite, kokia sakinio dalis eina pradžios lauke šiuose sakiniuose. Pradžios lauke einančios sakinio dalys užrašytos kursyvu, o asmenuojamoji veiksmažodžio forma paryškintu šriftu.
Pradžios lauke gali atsidurti ir ne visa frazė, o tik dalis jos, jeigu norima būtent šią frazės dalį labiausiai pabrėžti.
Tiesioginiu papildiniu eina daiktavardinė frazė góðan konung, o būdvardis góðan šiuo atveju yra papildinio pažyminys, kurį kalbėtojas nori pabrėžti, akcentuoti. Kaip matyti iš ką tik aptartų pavyzdžių, tarinys, tiksliau, asmenuojamoji veiksmažodžio forma (Vf), tiesioginiame sakinyje dažniausiai būna antroje pozicijoje, t. y., po veiksnio, papildinio ar aplinkybės, einančių sakinio pradžios lauke. Tačiau pasitaiko ir tokių tiesioginių sakinių, kur asmenuojamoji veiksmažodžio forma visgi eina sakinio pradžioje. Kitais atžvilgiais tokie sakiniai nesiskiria nuo tų, kurių pradžioje yra kokia nors kita sakinio dalis (veiksnys, papildinys ar aplinkybė), todėl dauguma mokslininkų siūlo analizuoti šiuos sakinius kaip turinčius tuščią pradžios lauką, o ne kaip sakinius, kurių pradžios lauke eina asmenuojamoji veiksmažodžio forma. Taikant šitokią sakinio analizę, galima sakyti, kad senoji norvegų-islandų kalba vis dėlto yra tipiška V2-kalba, t. y., kalba, kurios tiesioginiuose sakiniuose asmenuojamoji veiksmažodžio forma visada eina antroje pozicijoje (plg. Bandle, Braunmüller et al. 2002: 947, Faarlund 2004: 191193, 231). Užduotis · Išverskite šiuos sakinius į lietuvių kalbą. Atkreipkite dėmesį į tarinio (Vf) vietą sakinyje:
Sakinio pabaigos laukasVeiksnys sakinio pabaigos laukeKaip matyti iš šių pavyzdžių, veiksnys dažnai, bet anaiptol ne visada eina pirmojoje sakinio pozicijoje, prieš asmenuojamąją veiksmažodžio formą. Neretai veiksnys atsiduria iškart po asmenuojamosios veiksmažodžio formos. Tačiau veiksnys gali būti nukeliamas ir į patį sakinio galą, ypač jeigu tas veiksnys išreikštas sudėtinga konstrukcija (žodžių junginiu ar šalutiniu sakiniu) arba jeigu norima veiksnį pabrėžti. · Pavyzdžiai su veiksniu pabaigos lauko pradžioje, iškart po tarinio (asmenuojamosios veiksmažodžio formos)
· Pavyzdžiai su veiksniu sakinio gale
Tiesioginis ir netiesioginis papildinys sakinio pabaigos laukePo tarinio (Vf) dažnai eina ne tik veiksnys, bet ir tiesioginiai ir netiesioginiai papildiniai, ir aplinkybės. Tiesa, kaip matėme iš ankstesnių pavyzdžių, visos šios sakinio dalys gali eiti ir prieš tarinį, sakinio pradžios lauke. Netiesioginis papildinys dažniau eina prieš tiesioginį, bet gali eiti ir po jo; kuris papildinys yra tiesioginis, o kuris netiesioginis, dažnai galima nuspręsti iš linksnio (Barnes 2008: 224).
Aplinkybės sakinio pabaigos laukeAplinkybės gana dažnai eina sakinio gale.
Jeigu sakinyje yra dvi (ar daugiau) aplinkybių, neretai viena jų pasakoma sakinio pradžios lauke, o kita (ar kitos) sakinio pabaigoje.
Aplinkybės sakinio pabaigos lauke gali būti įsiterpusios tarp netiesioginio ir tiesioginio papildinio.
Taip pat neretas atvejis, kad aplinkybė eina iškart po tarinio (t. y., asmenuojamosios veiksmažodžio formos), prieš likusias sakinio dalis.
Užduotis Nustatykite, kokios sakinio dalys eina po tarinio šiuose pavyzdžiuose (tarinys užrašytas paryškintu šriftu, o sakinio dalis, kurią jums reikia nustatyti, kursyvu). · Pavyzdžiai su įvairiomis sakinio dalimis, einančiomis po tarinio
Perskirtos frazėsJeigu sakinio dalį sudaro ilga, sudėtinga frazė, ši frazė gali būti perskirta, t. y., į ją gali įsiterpti kitos frazės (kitos sakinio dalys). Tai ypač būdinga daiktavardinėms frazėms (plg. Haugen 1998: 253f., skyrelis Diskontinuerlege frasar).
Taip pat labai dažnai nuo korelatų būna atskirti šalutiniai sakiniai su jungtuku at arba dalelyte er.
Klausiamieji sakiniaiKlausiamieji sakiniai, panašiai kaip ir dabartinėse skandinavų kalbose, dažniausiai prasideda arba veiksmažodžiu (uždarieji klausimai) arba klausiamąja fraze (atvirieji klausimai). Klausiamieji įvardžiai senojoje norvegų-islandų kalboje yra šie: hverr kas, kuris, hvárr katras ir hvat kas. Su jų kaityba galite susipažinti šiame puslapyje (tai ištrauka iš 12 paskaitos), o kol kas tiesiog pažiūrėkime, kokiuose klausimuose jie vartojami:
Klausiamojo įvardžio hvat naudininko forma yra hví, ji gali būti vartojama ir reikšme kodėl? (plg. lietuvių k. kam?).
Klausiamieji prievieksmiai yra šie: hvar kur, hvaðan iš kur, hvé kaip, hvé nær kada, hversu kaip, kiek, hvernig kaip.
Skirtingai nuo dabartinių skandinavų kalbų, senojoje norvegų-islandų kalboje yra ir klausiamasis žodis, kuriuo gali prasidėti uždarieji klausimai, hvárt ar.
Reikšmės skirtumo tarp uždarųjų klausimų be klausiamosios frazės ir su klausiamuoju žodžiu hvárt nėra. Abejopi klausimai gali būti sujungiami jungtuku eða:
Kaip ir daugelyje kitų kalbų, senojoje norvegų-islandų kalboje klausiamosios frazės vartojamos ne tik klausiamiesiems sakiniams sudaryti, bet ir prijungti šalutiniams sakiniams.
|
Copyright © 2014
Ugnius Mikučionis
|