|
MorfologijaKad galėtume pradėti skaityti ir versti bei morfologiškai nagrinėti tekstus senąja norvegųislandų kalba, pirmiausia labai bendrai ir paviršutiniškai apžvelgsime, kaip kaitomi asmeniniai bei rodomieji įvardžiai, daiktavardžiai, būdvardžiai ir veiksmažodžiai. Kol kas visiškai nesigilinsime į sudėtingesnius atvejus, aptarsime tik pačias dažniausias, paprasčiausias formas ir pabandysime perskaityti vieną kitą ne itin ilgą teksto fragmentą. Tik paskui detaliau susipažinsime su įvairių kalbos dalių kaityba, o šio kurso pabaigoje aptarsime pagrindines sintaksės ypatybes. 7 paskaitaVeiksmažodžiai. Bendra apžvalgaSkaitiniai: ištraukos iš Snorio Sturlusono Edos bei skaldo Tjodolvo iš Hviniro drapos Ilga kaip ruduo poema Veiksmažodžiai kaitomi asmenimis, skaičiais, laikais ir nuosakomis. Kaip ir kitose germanų kalbose, jie skirstomi į stipriuosius ir silpnuosius. Stiprieji pasižymi tuo, kad juos kaitant laikais pasireiškia šaknies balsių kaita (vad. abliautas), o silpniesiems būtajame laike būdinga dentalinė priesaga [ ð ], [ d ] arba [ t ]. Čia tik bendrai apžvelgsime veiksmažodžių kaitybą laikais tiesioginėje nuosakoje. Asmenuoti kol kas nesimokysime, nes tekstas, kurį netrukus skaitysime, pasakojamas trečiuoju asmeniu, tad ir visi veiksmažodžiai jame pavartoti trečiojo asmens forma. Dėl tos pačios priežasties visus veiksmažodžių pavyzdžius šiame skyrelyje pateiksime trečiuoju asmeniu. Pradėsime nuo stipriųjų veiksmažodžių. Stiprieji veiksmažodžiaiPagal tai, kokie balsiai kaitaliojasi šaknyje, stiprieji veiksmažodžiai skirstomi į septynias klases. Šių veiksmažodžių šaknies balsis dėl abliauto kaitaliojasi bendratyje, būtojo laiko vienaskaitoje, būtojo laiko daugiskaitoje ir būtojo laiko dalyvyje. Esamojo laiko forma dažnai turi tokį patį balsį kaip ir bendratyje. Visgi kai kurių veiksmažodžių esamojo laiko formos ir bendraties šaknies balsis irgi skiriasi, tik jau ne dėl abliauto, o dėl umliauto. Tad dabar pateiksime lentelę, kurioje atskiromis grafomis išskirtos penkios formos bendratis, esamasis laikas, būtojo laiko vienaskaita, būtojo laiko daugiskaita ir būtojo laiko dalyvis.
7.1 lentelė. Stipriųjų veiksmažodžių klasės Kaip matyti iš 7.1 lentelės, esamojo laiko vienaskaitos trečiasis asmuo baigiasi galūne r (kuri gali būti asimiliuota šaknies priebalsio, plg. ríss < *rísr, vex (veks) < *vekss < *veksr), esamojo laiko daugiskaitos trečiasis asmuo baigiasi galūne a (ir sutampa su bendratimi), būtojo laiko vienaskaitos trečiasis asmuo galūnės neturi, o būtojo laiko daugiskaitos trečiasis asmuo turi galūnę u. Silpnieji veiksmažodžiaiSilpniesiems veiksmažodžiams abliautas nebūdingas. Jeigu šaknies balsis skirtingose formose ir kaitaliojasi, tai dėl umliauto, o ne dėl abliauto. Pati gausiausia silpnųjų veiksmažodžių grupė pasižymi tuo, kad kamienas baigiasi balsiu / a /. Būtajame laike šie veiksmažodžiai turi priesagą [ ð ].
7.2 lentelė. Silpnieji veiksmažodžiai su kamiengalio balsiu / a / ir būtojo laiko priesaga [ ð ] Kiti silpnieji veiksmažodžiai būtajame laike turi priesagą [ ð ], [ d ] arba [ t ], priklausomai nuo garsinės aplinkos, pvz.:
7.3 lentelė. Silpnieji veiksmažodžiai su būtojo laiko priesagomis [ ð ], [ d ] ir [ t ] Kai kurie veiksmažodžiai bendratyje ir/arba esamajame laike dėl umliauto turi supriešakėjusį balsį. Be to, šaknies balsis / a / prieš galūnę / u / tampa labializuotas, t. y. pavirsta į / ɔ /.
7.4 lentelė. Umliautas silpnųjų veiksmažodžių formose Veiksmažodis gera daryti galėjo būti kaitomas keleriopai:
7.5 lentelė. Veiksmažodžio gera formos Preterito-prezentiniai veiksmažodžiaiPreterito-prezentiniai veiksmažodžiai iš dalies primena ir stipriuosius, ir silpnuosius. Jų būtasis laikas padaromas su dentaline priesaga, kaip ir silpnųjų (tiesa, ta priesaga gali būti asimiliuota greta esančio priebalsio, plg. formas kunni ir kunnu), tačiau šaknyje matome pagal abliauto dėsnius besikaitaliojančius balsius.
7.6 lentelė. Preterito-prezentiniai veiksmažodžiai Užduotys · Išverskite šiuos sakinius į lietuvių kalbą, ypatingą dėmesį sutelkdami į veiksmažodžius. Pakomentuokite kiekvieną veiksmažodį jis stiprusis, silpnasis ar preterito-prezentinis, kokia jo forma pavartota. Galite susidurti su bendratimi, būtojo laiko dalyviu arba asmenuojamosiomis formomis. Pastaruoju atveju nuosaka šiuose sakiniuose visur bus tiesioginė, o asmuo trečiasis, tad jums reikia nustatyti tik laiką (esamasis ar būtasis) ir skaičių (vienaskaita ar daugiskaita). Galbūt aptiksite ir keletą sangrąžinių formų? · NB: veiksmažodžių tiesioginės nuosakos esamojo laiko daugiskaitos trečiojo asmens forma nesiskiria nuo bendraties (pvz. kalla a) vadinti, b) jie/jos vadina), tad susigaudyti, kur yra kuri forma, galima tik iš konteksto. Íslendingabók, Ari Þorgilsson:
Heimskringla (Ynglinga saga), Snorri Sturluson (?):
· Perskaitykite ir išverskite į lietuvių kalbą šį tekstą, ypatingą dėmesį šįkart kreipdami į pažymėtus veiksmažodžius:
|
Copyright © 2014
Ugnius Mikučionis
|